Yazı Detayı
18 Ekim 2019 - Cuma 22:18
 
Kemer Kitle niye çıkıyor?
İdris Özyol
 
 

Kemer Kitle Gazetesi ikinci sayısıyla önünüzde… “Bu gazete de nereden çıktı?” diye sorulduğunu biliyorum. Haklı da bir soru bu. Kemer Kitle Gazetesi Antalya’nın birçok ilçesinde yayın hayatına başlayacak olan haftalık ilçe gazetelerinin ilkidir. Bunu da bu vesileyle duyurmuş olalım. Sırada başka ilçelerde ‘Kitle’ ismiyle çıkacak haftalık gazeteler var. Kemer’i hangi ilçelerin izleyeceği de sürpriz olarak kalsın. Bu ilçe gazeteleri projesiyle hem dokunduğumuz ilçeye dışarıdan, hem de oradaki gazeteci meslektaşlarımızın katkılarıyla içeriden bakacağız. Böylece ‘Bütünşehir’e dönüşen Antalya’da dar alanlara sıkışmış gazeteciliğe biraz nefes aldırmak istiyoruz.

 

Bütünşehir medyası niye oluşmuyor?

Nasıl mı? Mesela Antalya merkezde yerel gazeteceler neredeyse Kalekapısı ölçeğinde yayın yaparlar. Hadi insaf edip ölçeği biraz daha büyütelim ve diyelim ki; Havalimanı ile Büyük Liman arasına sıkışmış bir etki alanından bahsediyoruz. Aynı şey ilçeler için de geçerli… İlçelerde çıkan gazetelerin ölçeği o beldenin sınırlarıyla sınırlı… Bu da ilçelerin merkezden, merkezin de ilçelerden bihaber olmasına yol açıyor. Kent merkezindeki gazeteler Kemer’in gündemine sağır dururken,  Kemer de diğer ilçelere ve kent merkezine kapatıyor kendini. Antalya ‘Bütünşehir’e dönüştü, ama bir ‘Bütünşehir medyası’ bu yüzden oluşamıyor. Bu kısır döngüyü bozmak için de fazla çaba harcandığı söylenemez. İyi niyetli birkaç girişim fantezi düzeyinde kalabildi ve bir süre sonra da bitti.

 

Kemer bir hayalin başlangıç noktası

Özetlersek: Kent merkezi gazeteleri ilçelere, ilçe gazeteleri de hem kent merkezine ulaşma olanağına sahip değil. Oysa dünyanın kocaman bir köye dönüştüğü günümüzde bu içine kapanmışlık, bu dar alanlara sıkışma medyanın etkisini düşürüyor. Amacımız kimsenin alanına müdahale etmek, bahçesini karıştırmak değil. Hem haberdar olmak, hem haber vermek istiyoruz. Kemer ilk adım oldu. Başka ilçe de olabilirdi, ama Kemer’le başladık. Çünkü Kemer birçok ilçeden daha özel, daha sahici ve dünyadan daha haberdar bir ilçe… Antalya’nın uluslararası şöhrete sahip bir ilçesi… Hatta tabiri caizse uluslararası bir ilçe… Sadece Antalya’nın değil, sadece Türkiye’nin de değil, dünyanın gözbebeği bir coğrafya… Emeğin, çabanın, vizyoner bir bakışın karşılık bulabileceği, anlaşılabileceği bir birikimi var Kemer’in. O nedenle ilk olarak Kemer’den vira bismillah dedik. Devamı gelecek…

 
Etiketler: Kemer, Kitle, niye, çıkıyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı