Yazı Detayı
01 Kasım 2019 - Cuma 19:53
 
CHP’de gölge, DSP’de gövde
İdris Özyol
 
 

Kemer’de CHP’nin durumu oldukça karmaşık… Daha doğrusu CHP’nin nerede bittiği, DSP’nin nerede başladığı belirsiz… CHP’den aday gösterilmeyince önce AKP’ye geçen, orada da işlerin ters gitmesi üzerine DSP’den aday olup seçilen Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, “DSP’nin buradaki seçmen sayısı 8’di. Onlar da ölmüştü zaten” diye anlatıyor durumu. Yani Topaloğlu DSP oylarıyla değil, kendisinin ve ekibinin estirdiği rüzgarla seçildi. Fakat gövdesi DSP’de, gölgesi ise CHP’de… Her ne kadar partisinden memnun olduğunu, bir yere geçmeyi düşünmediğini söylese de CHP İlçe Kongresi’ndeki düğümün bir ucu Necati Topaloğlu’nun elinde. Çünkü Kemer’de CHP’nin bir tarafı 10 yıllık başkanlık koltuğunu kaybeden Mustafa Gül, diğer yanı ise Topaloğlu’nu belediye başkanlığına taşıyan önceki seçimlerdeki CHP adayı Umut Güneş, meclis üyesi Hasan Ali Acar, mevcut ilçe başkanı Hüsnü Ünal gibi isimler.

 

CHP-DSP arası transfer köprüleri

Bu noktada da bir karmaşa var. Hasan Ali Acar, CHP’nin birinci sırasından hem Kemer, hem de Büyükşehir Belediye Meclisi’ne seçildi, sonra da istifa edip DSP’ye katıldı. DSP’den seçilen Mustafa Bilici de 5 ay sonra Topaloğlu ile anlaşmazlığa düşüp istifa etti ve CHP’ye geçti. Hasan Ali Acar solcu, ilerici ve Kemer’de CHP siyasetinin sürükleyici isimlerinden biri… Bilici ise ömrü sağ partilerde geçmiş bir kasaba siyasetçisi. Bu nedenle Kemer’de neyin nerede başladığı ve nerede bittiği belli olmuyor. Bu ikilik ya da bu ikilem CHP ilçe kongresine yansıyacak. İki uçtan biri ipi göğüsleyecek. Acaba hangi ekip?

 

Kimin yumurtası kimin sepetinde?

Mustafa Gül seçim ofisini halen kullanmaya devam ediyor. Kapısı açık ve ekibi çalışıyor. Hedef ilçe kongresi… Geçen kongre öncesi silinen kendi yaptığı 100’ü aşkın üye, bu sefer mahalle seçimlerinde oy kullanacak. Mahallelerde ortaya çıkan tabloya bakılarak da bir aday belirlenecek. Aslında bu adayın kim olduğu aşağı yukarı net. Bir dönem öncesinin ilçe başkanı Erdem Cesur… CHP adayı Gül’e karşı DSP adayı Topaloğlu’nu destekleyen mevcut ilçe örgütü de başkan Hüsnü Ünal’la devam edecek gibi duruyor. Yani rövanş maçına çıkılacak. Mevcut ilçe yönetiminin sınırlarının DSP’li Topaloğlu’nun arazisiyle karışmış olması Gül’ün harekete geçirdiği ekibin şansını artırabilir. Mevcut yönetim de Topaloğlu’nu CHP’ye geri döndürme ihtimali üzerinden bir siyaset izleyebilir. Yani koşullar aşağı yukarı eşit. Aslında her iki olasılıkta da CHP Kemer’de sular durulmayacak. Çünkü taraflar birbirlerine karşı epeyce bilenmiş durumda.

 
Etiketler: Mustafa Gül, Necati Topaloğlu, DSP, CHP, MHP, AKP, belediye başkanı, Kemer, Antalya, haber, siyaset
Yorumlar
Haber Yazılımı