Haber Detayı
28 Ekim 2019 - Pazartesi 16:30
 
Yerimde rahatım!
Basın toplantısı düzenleyerek önemli açıklamalarda bulunan DSP’li Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, parti değiştireceği iddialarına, "CHP’ye ya da AKP’ye geçmeyeceğim yerimde rahatım!” yanıtını verdi
GÜNDEM Haberi
Yerimde rahatım!

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, basın mensuplarıyla bir araya gelerek, göreve geldikleri günden bugüne kadar yapılanlar ve yapılacak olan projeler hakkında bilgi verdi. Makamında yapılan toplantı öncesi genel bir değerlendirme yapan Başkan Topaloğlu, göreve geldikleri günden bu yana dedikodu siyasetinden uzak durduklarını ve durmaya da devam edeceklerini söyledi. DSP’li Başkan Topaloğlu, başka partiye geçeceği iddialarına ise "CHP’ye ya da AKP’ye geçmeyeceğim yerimde rahatım!” yanıtını verdi.

ÖNCE EĞİTİM

Emekli öğretmen olması dolayısıyla eğitime verdikleri önemden ve desteklerden bahseden Başkan Topaloğlu, "Okulların açılmasıyla beraber yaklaşık 6 bin öğrencinin kırtasiye malzemelerini verdik. Eski Güven Koleji'nin bütün tamir, tadilat ve boya işlemlerini tamamladık. Arslanbucak Mahallesi'ndeki Mustafa Rüştü Tuncer İlkokulu'ndaki ortaokulu kasım ayında buraya taşıyacağız. Ahmet Erkal Spor Tesisleri'nde etüt merkezi çalışmalarımız tamamlanmak üzere. Ayrıca Türkiye'de ilk defa 1050 lise öğrencisinin taşımacılığını belediye olarak biz üstleniyoruz. Öğrencilere yardım etmek boynumuzun borcudur. Yasa gereği öğrencilere burs vermek yasak ama biz bunu eğitim yardımı adı altında maddi destek oluyoruz. Konu şu anda Sayıştay'da. Buradan geldiği an öğrencilerimize 1300 lira maddi destekte bulunacağız" dedi.

BORCU BELEDİYEYE YIKACAKLAR

Son günlerde gündemde olan GATAB'dan kalan MOBESE ihalesinden kalma 5 milyon borç hakkında da açıklama yapan Topaloğlu, "GATAB'dan kalan 5 milyon liralık borcu Kemer Belediyesi'ne yıkmak istiyorlar. Bu borç bizim değil. Biz dersimize çalıştık. Bu borç bizim değil, GATAB'dan dolayı ASAT'a kalmıştır. Bunun mücadelesini vereceğiz. Birilerinin eskiden kalan borçlarını hala belediyeye yıkmaya çalışıyorlar" diye konuştu.60 MİLYON TL BORÇ VARDI

Belediyeye ait 60 milyon lira borcun 23 milyon lirasını ödediklerine değinen Başkan Necati Topaloğlu, "Temsil ağırlama giderlerinden büyük tasarruf yaptık. Mustafa Gül döneminde 7 aylık temsil ağırlama giderleri 4 milyon 515 bin 810 lira. Aynı dönem zarfında biz 465 bin 786 lira harcamışız. Arada 4 milyon liradan fazla bir fark var. Biz tasarruf etmeye devam edeceğiz. Bu zaman zarfında 4 milyon 765 bin 706 liralık yatırım yaptık" dedi.

HESAPLAŞMAYACAĞIM

Seçim beyannamesinde de Kemer'de bütün büfeleri ve seyyarları kaldıracaklarını anlattıklarını hatırlatan Başkan Topaloğlu, konuşmasında şunlara yer verdi: “Belediyenin yeşil alanlarında hiçbir büfe kalmayacak. Merkezde bulunan Atatürk Parkı'nın bulunduğu yer 2008'de ihaleye çıkmış. Burayı bir firma almış. Burası ihaleye çay bahçesi ve umumi tuvalet kullanım alanı diye çıkmış. O firma da daha sonra burayı noter kanalıyla bir şahsa kiraya veriyor. Kira süresi 3 yıllık. Dönemin meclis üyesi veya başkan yardımcısı, içkili kafeterya ve çay bahçesi diye ruhsat veriyor. 2011 yılında süre bitmiş. Süre bitiminde 3 yıllık ihale olur ama eski Belediye Başkanı Mustafa Gül imzalı 1 yıl süreyle 2017'ye kadar uzatılmış. Borçlarını ödememiş. Şirketin ismi değişmiş. Mustafa Gül de aynı şekilde içkili restoran diye ruhsat vermiş. Kira vermiyor ama süresi 1'er yıl olmak üzere 2019'a kadar sürekli olarak uzatılmış. Devlet İhale Yasası'na göre bu yasaktır. Bu firmanın bize 734 bin 342 lira borcu var. Bu firmanın sahibi meydanlarda 'Belediye beni yaktı' diye bağırıyor. Buranın tahliyesini biz değil kaymakamlık yapar. Burada hiç kimsenin Kemer Belediyesi'ne bir şey demeye hakkı yoktur. Biz yönetime kimseyle hesaplaşmaya gelmedik. Kemer'e hizmet etmek için geldik. Birilerine rant sağlamak için gelmedik. Kemer halkının çıkarlarını korumak için buradayız. Artık Kemer'de 'Ben paramı veririm her işimi yaptırırım devri' kapandı."

BORÇLARA 12 YIL YAPILANDIRMA

Başkan Topaloğlu, Mustafa Gül döneminde belediye personelinin sigorta borçlarının uzun süre ödenmediğine de dikkati çekerek, "2016 Mayıs ayından 2018 Mart ayına kadar hiçbir personelin sigortası yatmamış. Ana para 7 milyon 901 bin lira ama faiz 6 milyon lira. Tam 144 ay yapılandırma yapılmış. Bu para Kemer halkının cebinden çıkıyor. Bu borçları biz yatırmaya başladık. SGK'ya bizim 21 milyon lira borcumuz var. Paranın harman olduğu yer olan Kemer Belediyesi'nde 12 yıl yapılandırma yapıyorsun. Bu belediye nasıl borçtan çıksın ki? Yazık günah" dedi.

‘BENİM OĞLAN’ AÇIKLAMASI

“Oğlum Osman Topaloğlu ile ilgili birçok yeri işlettiğine dair gazetenin birinde manşet yapıldı. 22 yıldır su sporları yapıyor. Son 5 yıldır bu kulvarları Antalya Büyükşehir Belediyesi aldı. İlk önce bir ihaleye çıktı. Sonra 4 yıllığına çıktı. Otellerle hiçbir bağlantısı olmaz, bütün kira bedellerini Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne yatıran bir esnaftır. 22 yıldır bu işi yapıyor. Bir başkanın oğlunun ya da kızının çalışması mı daha iyidir yoksa iş takip etmesi mi daha iyidir? Bütün belgeleri Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden alabilirler.”

 

DEDİKODUDAN UZAK OLACAĞIM

“Dedikodu siyasetinden uzak durmaya devam edeceğim. Biz Kemer’e hizmet edip Kemer’i hak ettiği yerlere çıkarmak için geldik. Aynı zamanda birilerine rant sağlamak için de gelmedik. Kemer halkının çıkarlarını korumak için geldik. Kemer Belediyesi’nde yeme içme devri kapandı. Kemer’de ben paramı veririm işimi yaptırırım devri kapandı. Hakkı olan hakkını alacak.”

ASPAVA’NIN 737.342,75 TL BORCU VAR

“Belediyenin yeşil alan ve parklarında hiç büfe kalmayacak. Bahsedilen konu Celal Karataş’ın yeridir. ASPAVA’dır. 2008 tarihinde burayı Uğur Kuyumculuk diye bir şirket almış. ‘Çay Bahçesi ve Umumi Tuvalet Kullanımı’ diye ihaleye çıkıyor. Ondan sonra Uğur Kuyumculuk 2008 yılında vekaletini Celal Karakaş’a veriyor. 2008 yılındaki ihale 3 yıllık. 2011 yılında bitiyor. Fakat çay bahçesi ve umumi tuvalet denilen yere o günün meclis üyesi ya da başkan yardımcısı olan Mustafa Bilici içkili kafeterya ve çay bahçesi diye üç ay sonra ruhsat veriyor.  2011 yılında bu 3 yıllık süre bitmiş. Yeni ihale yapmak yerine her yıl 2011 den itibaren Mustafa Gül imzalı süre uzatılmış. 2011’den 2019’a kadar bu şekilde devam etmiş. Merkezde ve ciddi bir rantın olduğu bir yer. 2017 yılından sonrada borçlarını ödemedikçe de veriliyor. Şirketin ismi değişmiş. Bu seferde Mustafa Gül içkili restoran olarak ruhsat vermiş. Al gülüm ver gülüm.  Celal Karakaş’ın Belediyeye bugün itibariyle 737.342.75 TL borcu var. Kemer Belediyesi’nin parası ne olacak şimdi?”

 

MUSTAFA GÜL 17 GÜNDE EV YAPTI

“Mustafa Gül eviyle ilgili geçenlerde tebligat yapıldı. Kaçaklar var eklemeler var. Şimdi Sayın Mustafa Gül’ün tarım alanına ruhsat almış. Ruhsat 14 Aralık 2017. Fakat 17 günde 3 katlı evi bitirmiş ve imar affından yararlanmış. Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’ne yazıldı bir açıklama bekleniyor.”

 

ALEYNA TİLKİ BENİ ÇOK ÜZDÜ

“Geçmiş dönemde Aleyna Tilki’ye verilen para beni çok üzdü. 1 milyon 190 fatura kesilmiş. Ben meclis üyesi bir arkadaşıma dedim ki ‘çağır bu şirket sahibini deyin ki, bizim başkan eğlenceyi çok sever’ beş yıl burada siz bu fatura da biraz indirim yapın. Sizinle devam ederiz.’ Arkadaşlarımız aynısını konuştu. 1 Milyon 190 binin, 290 bin lirasını belediyeye hibe olarak geri verdiler.  Biz geri kalanını 3 çekle sıfırladık.  Bir suyu bir liraya almışlar. Şimdi bu su 32 kuruş.”

 

KEMERSPOR’A DESTEK YOK

“Kemerspor’a destek olamayız, kendimiz düze çıkmaya çalışıyoruz.”

 

ÖZKAYMAK’LA BİR ÇAY İÇMİŞLİĞİM YOK

“Biz geldiğimizde de binada Denizcilik Fakültesi yazıyordu. Ama öğrenciler yoktu, Antalya’da eğitim görüyorlardı. O günde dedim ki emeği geçen herkese teşekkür ederim dedim. Ama okulun dış görünüşü Kemer’e yakışmıyor. Bir iş adamı aracı oldu. Zekeriya Ekizoğlu bir arkadaşını çağırdı. Binanın güçlendirilmesinin 15 milyon olduğunu yeni bina yapılmasının ise 20 milyon tutacağını söyledi. Üniversitede gerek yok uğraşmaya diye düşündü..Orası zaten otel alanı. Biz Vali beyde dahil yeni bir yer bulalım diye düşünüyoruz. Özkaymak’la oturup bir çay içmişliğim bile yok.” (Haber: Dilara Açikyildiz)

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı