Haber Detayı
08 Aralık 2019 - Pazar 21:03
 
Yabancı gelinlerin sesini duyan var mı?
Beldibi Mahallesi’nde yıllardır yaşayan yabancı gelinler önce çocukları için sonra komşuları için Kemer Belediyesi’ne dilekçe üzerine dilekçe verdiler ama seslerini duyuramadılar. Yabancı gelinlerin sesine Kemer Kitle Gazetesi olarak kulak verdik, işte anlattıkları…
GÜNDEM Haberi
Yabancı gelinlerin  sesini duyan var mı?

İsimleri Victoria, Shsa, İrina, Alina… Onlar Kemer’in yabancı gelinleri, onlar hepsinden önce anne. Ancak Kemerlilerden çok fazla Kemer’i düşünen Beldibi Mahallesi’ne sahip çıkan, ortak eksiklerini tamamlamak adına seslerini yükseltiyorlar. İstedikleri sadece çocukları için park, temiz sokaklar, kreş… Kemer Kitle Gazetesi olarak onlara kulak verdik. Anlattıkları ‘acil’ olması gerekenler…

BU PARKTA ÇOCUKLAR OYNAMIYOR
Beldibi Mahallesi’nde bulunun çocuk parkında görüştüğümüz yabancı gelinlerin ilk istediği temiz, günümüze uygun çocuk parkı oldu. Önce çocuklarının geleceği için taleplerde bulunan yabancı gelinler, şunları söyledi: “Şu an bulunduğumuz park dışında bir tane daha var ama o da güzel ve çocuklar için ilgi çekici değil. Yok sayılan bir mahalle ama kışın 5 bin yazın 35 bin nüfusu olan yer. Bütün taleplerimizle ilgili ilgili makamlara özellikle Kemer Belediyesi’ne verdiğimiz dilekçelerimiz var. Çocuk kulübü istiyoruz. Çocuklarımız çok hareketli. Enerjilerini atmak lazım. Parklar uygun değil. Çok istiyoruz bunları çocuklarımızın geleceği için istiyorum. Biz eski başkan Mustafa Gül’le de, Kemer’in yeni belediye başkanı Necati Bey’le de konuştuk. Biz sadece bir kapalı alan istiyoruz. Geri kalanlarını biz halledeceğiz.”

BELEDİYE NE YAPIYOR?
Beldibi’nde yaşamanın bedeli olduğunu söyleyen yabancı gelinler, “Bizim tanıdıklarımız Beldibi’ne gelince buradaki belediye ne yapıyor diye soruyor. Burası turistik bir yer. Parkların hijyenik bir tarafı yok. Hiçbir anne çocuğunu burada büyütmek istemez. Sağlıklı değil. Okul öncesi çocuklarda gelişim olmazsa eğitim olmaz. Çocukların kendilerini geliştirebileceği yerler olmalı. Mustafa Gül yaz okulu açtı. Çocuklar çok mutlu oldu. Ama bu da bir sene yapıldı. Anne- baba çalışan ailelerde çocuklarının ne yaptığını bilemiyor. Burada uyuşturucu da var, esrar da var.  Biz çocuklarımızın geleceğinin böyle olsun istemiyoruz. “ dedi.


ULAŞIM PAHALI
Yabancı gelinlerin talepleri Beldibi’nin gelişimi için ama seslerini kimseye duyuramamaktan şikayetçiler. Yabancı gelinler, taleplerini şöyle sıralıyor: “İstenilenler olması gerekenler, çok fazla değil! Dans hazırladık 23 Nisan için. Burada çok yetenekli çocuklar var ama eğitim veremiyorum. Biz burada sadece bir bina istiyoruz. Bunu da bütün çocuklar için istiyoruz.  Biz AVM istemiyoruz. İhtiyaçların karşılanabileceği şeyler istiyoruz. Beldibi’nde market yerine kurumsal alışveriş yerleri istiyoruz. Burada yaşlılar var onlar nasıl alışveriş yapacak?  Turistik bölge burası sonuçta yatırım yapılması gerekir.  Okullarda da spor salonu yok.  Burası cennet gibi ama standartların geliştirilmesi lazım.
Burada zaten bir aktivite yok.  Çocuklarımızı Antalya ya da Kemer’e götürmek istediğimizde dolmuşlar çok pahalı.  Kemer 6 lira, Antalya 7.5 lira. “
 

HER ŞEY YA EKSİK, YA DA YOK!

Beldibi Mahallesi sakinleri de yabancı gelinlerin taleplerine destek vererek şunları söyledi: “Burada kadınlar kapalı bir alan istiyor. Çünkü çocuklarına dans öğretmek ve dil eğitimi verebilmek için veya spor yapmak için bir yer istiyorlar. Eski Beldibi Belediyesi’nin bel dibinde bir yerleşkesi var, onun hemen yanında karakol olarak kullanılan şu an ise atıl durumda olan bir bina var. Biz bu bina ile ilgili belediye başkanını talebimizi de sunduk. Her zaman olduğu gibi bina atıl duruyor, kadınlar şikayet ediyor, konuyla da ilgilenen yok.  Beldibi’nde park iki tane var.  Çocuklar biraz büyüdüğü zaman onlarında spor yapacağı yer yok. Futbol sahaları yok.  Antalya Büyükşehir Belediyesi yardımıyla yapılan futbol sahası da uygun değil her şeyi eksik.”

 

ÇOCUKLARIMIZ İÇİN KREŞ İSTİYORUZ

Alina Demiral: 14 yıldır burada yaşıyorum.  Biz çocuklar için çok park istiyoruz. Çocuklarımızın evde kapanmasını istemiyoruz. Var olan parka da çok kedi, köpek geliyor ve temizliği yapılmıyor. Küçük bir kulüp istiyoruz. Ben dans öğretmeniyim ve bize sağlanan alanlarda çocuklara dans dersleri vermek istiyorum.  Victoria Hanım İngilizce öğretmeni, Shsa Hanım el yapımı işleri yapıyor ve bizler uzman olduğumuz konularda çocuklara ders vermek istiyoruz.  Çocukları kreşlere vermek zorunda kalıyoruz. Çünkü çocuklar için burada kreş yok. Bazen çocukları Göynük’e götürüyorlar. Ama kreş orada 3 saat. Otobüsle götürüyoruz geri alıp eve geliyoruz.
 

BAŞKAN TOPALOĞLU’NDAN DÖNÜŞ OLMUYOR

“Biz bu isteklerin dilekçesinin Mayıs ayında belediyeye verdik.  Direkt Necati Bey’in ismine yazdık. Her zamanki gibi geri dönüş alamadık. 9 tane dilekçe verdik bu konularla ilgili. 9 faklı konularda. Bu konulardan bir tanesine İl Sağlık Müdürlüğü’nden geri dönüş oldu. Burada çok ciddi sorunlar var. Umarım birileri sizin aracılığınızla bizi duyarlar. Şu an burada ki parkın bir sahibi de yok. Menderes Türel’e dilekçe verdik o da bize ait değil dedi. Yani burası kimseye ait değil de. Biz kişisel bağlarımızı kullanarak Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden yardım alıp, burayı temizlettik.”

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı