Haber Detayı
25 Kasım 2019 - Pazartesi 19:20
 
Topaloğlu sözlerini tutmalı
- Haberi
Topaloğlu sözlerini tutmalı

Kemer esnafı son günlerde oldukça dertli… Bir araya gelip eylem yapacak kadar hatta…  Kemer esnafının kurduğu bir dernek var: KESDER… Bu dernek etrafında örgütlenen esnafın ana sıkıntılarından biri ilçede her Salı günü kurulan giyim pazarı. Bu pazarın haksız rekabete neden olduğunu iddia eden ilçe esnafı kaldırılması için mücadele ediyor uzun zamandır. Pazarın kaldırılması Belediye Başkanı Necati Topaloğlu’nun da seçim vaatleri arasında yer alıyordu. Fakat seçimlerin üzerinden 8 ay geçmiş olmasına rağmen Topaloğlu bu pazarın kaldırılması için adım atmadı. Hatta belediye meclisine bu konuyla ilgili verilen önerge de DSP ve CHP’li meclis üyelerinin oylarıyla komisyona havale edildi. Yani ipe un seriliyor.

 

Kemer’e yabancı pazarcı

Bir ilçenin ekonomisini ayakta tutan o beldenin yerleşik esnafı, tüccarı, iş insanıdır. Bu sadece Kemer’de değil, dünyanın her yerinde böyledir. Fakat kapitalist ekonomi rekabet özgürlüğü üzerine yükselir. Rekabet özgürlüğü ise her şeyin mubah olduğu, önüne gelenin istediğini yaptığı, sattığı bir alan değildir. Bu nedenle dünyanın birçok ülkesi gibi Türkiye de haksız rekabeti engelleyici hükümler getirmiştir. Yani kendi yerel, yerli sermayesini, üretimini, ticareti korumak için kurallar koymuştur. Kemer esnafının gündeme getirdiği meseleye de bu açıdan bakmak doğru olacaktır. Haftada bir gün başka bir yerden ilçeye gelip tezgahını kuran, Kemer’le hiçbir ilgisi olmayan, bölgenin hiçbir sorunuyla dertlenmeyen, hiçbir sıkıntısına ortak olmayan, sadece parasını kazanıp giden bir pazarcı tayfası yerleşik esnaf tarafından kabul edilebilir değildir.

 

İlçenin kaymağını yiyorlar

 

Sonuçta onlar Kemer’in kaymağını yiyor, yerleşik esnaf ise derdini çekiyor. Nimet-külfet ilişkisi diye tabir edilen nimet için emek harcama dengesi bu işte yok. Külfete yerleşik esnaf katlanıyor, malı sadece Salı günü gelip giyim pazarında tezgah açanlar götürüyor. İlçenin dinamikleriyle seçilen, Kemer sakinlerinin oylarıyla o makamda oturan Necati Topaloğlu’nun seçim sürecinde verdiği pazarı kaldırma sözünü tutması gerekiyor. Bu sadece belediye başkanı olarak değil, bir Kemerli olarak da onun görevidir. İlçe ekonomisi için büyük bir sıkıntı oluşturan bu haksız rekabet ortamını bir an önce dağıtmalı, fırsat eşitliğinin önünü açmalıdır. Yoksa Kemer esnafı güç kaybetmeye devam edecek, bu da ilçenin bütününe yansıyacaktır. İşlerin kötü gitmesi işsizlik, işsizlik de huzursuzluk demektir. Kemer’in huzuru bozulursa Topaloğlu’nun da bozulur. Belediye yönetilemez hale gelir. Aman dikkat!

Kaynak: () - İdris Özyol Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı