Haber Detayı
13 Ocak 2020 - Pazartesi 20:49
 
Topaloğlu’ndan vur kaç taktiği
Kemer Belediye Başkanı Topaloğlu, TOKİ Konutları’nın yapılacağı müjdesini verdi ama proje askıya alınınca “TOKİ’yi ben yapıyorum demedim” diye açıklama yapması ilçede şaşkınlık yarattı. Eski Güven Koleji’nin Arslanbucak Ortaokulu adıyla tekrar eğitime kazandırılması ilgili de müjde veren ve Kemer Belediyesi’nin projesi gibi yansıtan Topaloğlu, “Eski Güven Koleji’ni de biz yaptık demedik” demesi ise, vur kaç taktiğini ortaya koydu.
GÜNDEM Haberi
Topaloğlu’ndan  vur kaç taktiği

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, TOKİ Konutları’nın ilçede 100 konut yapacağıyla ilgili olarak müjdeyi vererek, iktidarın yaptığı projeyi siyaseten kendisine mal etmek için adım attı. Projede hukuksal sorun yaşanmasının ardından askıya alınmasını ise, “TOKİ’yi ben yapıyorum demedim” diyerek, vur kaç taktiğini ortaya koydu. Topaloğlu, bir de bunun üzerine eski Güven Koleji’nin Arslanbucak Ortaokulu’nun eğitime kazandırılmasıyla ilgili de daha önce Kemer Belediyesi’nin adına müjdelemesine de “Eski Güven Koleji’ni de biz yaptık demedik” diye konuşması da ilçe halkına ‘pes’ dedirttirdi.

BASIN TOPLANTISI YAPTI

Şehit Ömer Halisdemir Meclis Toplantı Salonu’nda basın toplantısı yapan Topaloğlu’nun yanında Başkan Yardımcıları Emin Gül ile Gülsüm Bal yer aldı. Günlerdir Kemer’de gündemi meşgul eden TOKİ konutları ile ilgili de açıklamalarda bulunan Topaloğlu, TOKİ serüvenini anlattı. TOKİ Başkanı Ömer Bulut’tan randevu istediklerini anlatan Topaloğlu, şöyle konuştu:

TOKİ’DEN İZİN ALDIM

“Yapılan görüşmede Başkan Yardımcım Gülsüm Bal da vardı. Gülsüm hanım planları ve tapu tescillerini kendisine teslim etti. Hiçbir sıkıntı yok dedi. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 100 bin konut yapılacak demesi üzerine bunun içine Kemer’i de koyarız diye söyledi.  Yani İsmail Selami Minta’nın dediği gibi 4 kat değil üç kat. Bunu kim yaparsa yapsın 3 kat olacak. Daha sonra Ömer bey aradı ve sisteme düştü dedi. İki gün ses çıkmadı. Daha sonra paralar alınmamaya başlandı. Bu haberi yayınlamadan önce sosyal medyada paylaşım için kendileri ile görüştük ve herhangi bir sorun olmayacağını belirttiler.

TOPU BAŞKAN MİNTA’YA ATTI

Kendilerine ulaştık ve bir müddet askıya alındığını söylediler. Hiç kimse bir şey demesin. Siyasi yönden bastırdılar. Bunu ben yapmıyorum. Belediyenin 5393 sayılı kanunda TOKİ diye bir şey yok. TOKİ ayrı bir kuruluştur. Selami Minta, ‘Necati Hoca bulanık suda balık avlamayı sever’ dedi. Bulanık suda kimlerin balık avladığını Kemer halkı çok iyi biliyor. Geçmişine bir dönsün baksın. Bulanık suyu bekleyenler belli. Ben verdiğim sözün arkasında duruyorum.

BEN YAPIYORUM DEMEDİM

Hiçbir zaman TOKİ’yi ben yapıyorum demedim. Benim amacım buradaki fakir fukara ev sahibi olabilir mi diye uğraşmak. Orada hiçbir mahkeme kararı yok. Vatandaşın karşısına çıktığın zaman doğruları söyleyeceksin. Hodri meydan diyorum. Çıksın gelsin. Burada TOKİ'nin arazilerini işgal diye bir şey yok. Açılmış dava da yok mahkeme kararı da yok. Yazık. Siyaset Kemer’i kalkındırmak için yapılır ama burada engellemek için yapılıyor. Bu bir siyasi engellemedir.”

ESKİ GÜVEN KOLEJİNİ DE BİZ YAPTIK DEMEDİK

Eski Güven Koleji’nin Arslanbucak Ortaokulu adıyla tekrar eğitime kazandırılması ilgili de müjde veren ve Kemer Belediyesi’nin projesi gibi yansıtan Topaloğlu, “Eski Güven Koleji’ni de biz yaptık demedik” dedi. Topaloğlu, konuyla ilgili şunları söyledi: “Eski Güven Koleji’ni biz yaptık demedim. Buraya, belediye olarak yaklaşık 300 bin lira masraf yaparak açılmasına yardımcı olduk. En son 17 tane klimasını ayarladık ve okula teslim ettik. 600 ilkokul öğrencisini belediye olarak ücretsiz taşıyoruz. 1100 lise öğrencisini ücretsiz taşıyoruz. Bir defaya mahsus ihtiyaç sahibi öğrencilere tahsil yardımı adı altında 1300 lira destek vereceğiz. Ahmet Erkal Spor Tesisleri’nde yapılan etüt merkezi bitti. Ocak ayının ortalarına doğru öğrenciler kurslardan faydalanabilecek. Eğitime yaptığımız hizmetlere son hızla devam ediyoruz.”

AYNI TAKTİĞİ YAPTI

Daha öce iktidar partisi olarak müjdelenen konuyu yine kendi çalışmaları olarak gösteren Topaloğlu, imar planları ile ilgili de, “İmar planlarımız ile ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Ersoy’a ve çalışma arkadaşlarına çok teşekkür ediyorum. Şu ana kadar Tekirova Mahallesinin imar planı geldi. Gerçi bizden önceki dönemde çıkmıştı ama biz ufak tefek düzeltmelerini yaptık. Bunun dışında Çamyuva ve Göynük mahallelerinin de imar planları tamamlandı. Beldibi’nin imar planı ile ilgili olarak çalışmaları devam ediyor. Onu da umarım ki Ocak ayının ortasına doğru tamamlanmasını bekliyoruz. Bu imar planı tamamlandıktan sonrasında da Beldibi için tüm çalışmalarımızı yapacağız ve mahallemizi güzelleştireceğiz.” ifadelerine yer verdi. Bu açıklaması ise, Topaloğlu’nun  ilçede daha fazla eleştirilmesine neden oldu.

MUSTAFA  GÜL’E CEVAP VERDİ

Önceki dönem Belediye Başkanı Mustafa Gül’ün Beldibi Mahallesi’ndeki bütün kaçak yapıları Necati Hoca yaptığını iddia ederek demeç verdiğine değinen Başkan Topaloğlu, konuşmasında şunları kaydetti: “Beldibi Mahallesi, benim görev sürem bitmeden bizde 15 ay kaldı. 3 tane kaçak yapı yapıldı. Bizim Beldibi’nde kaçak yapılarla işimiz olmadı. Kaçak yapıları yıktırdım diye övündü ama seçim zamanında 96 tane kaçak yapı yapıldı. Bunların nasıl yapıldığını biz çok iyi biliyoruz. Seçimlerden önce Beldibi’nde kaçak yapı başlıyor. Belediye yapı kontrol ekipleri gidiyor. Ekipleri 156 bin lira ceza yazıyor. İnşaat devam ediyor. Kaçak yapı devam ediyor diye ekipler fotoğraflarını çekiyor ve 312 bin lira bir ceza daha yazıyor. Vatandaş yapı kayıt belgesi getiriyor. Encümen de bu yapı eskiymiş diye iptal ediyor. Bana masal anlatmasınlar. Burayı encümene tekrar getirdik ve 600 küsur bin lira ceza yazdık. Herkes hesabını verecek. Kaçak yapıları Necati Hoca yaptırdı demek yok. Herkes belgeyle konuşacak. Çok merak ediyorlarsa bu belgeleri kendilerine verebilirim.”

SU BASKINLARI İÇİN 12 BİN TL

Odunluk ve kömürlük olarak görünen 37 evi su bastığını hatırlatan Başkanımız Topaloğlu, “Bu evlere 70 bin Lira yardım yapıldı. Bununla birlikte su basan 55 evin halı, kilim gibi zarar gören eşyaların temizliği için firmalara verildi ve temizletildi. Bunu da 12 bin lira olarak firmalara ödedik.” dedi.

ORAYA EL ATTIK

Belediyemiz Park ve Bahçeler ile Fen İşleri müdürlüklerinin bugüne kadar yaptığı çalışmalar hakkında da kısa bilgiler veren Topaloğlu, “Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz kendi seralarımızı kurdu. Burada ilçemizde dikimi yapılan çiçekleri ve ağaçları yetiştiriyor. Dışarıda sadece kendi yetiştiremediğimiz malzemeleri alacağız. Fen işleri müdürlüğü ekiplerimiz, gece gündüz demeden çalışıyor. Göynük Mahallesi Kurtuluş Caddesi’nde daha önce Antalya Büyükşehir Belediyesi bölgenin kanalizasyon ve içme suyu projelerini yaptı ama 5 yıl boyunca orası bekledi. Şimdi biz oraya el attık. Aydınlatma direklerimiz dikildi. Sıcak asfalt döküldü. Çiçeklendirme çalışmaları yapılıyor. Ayışığı Koyu’na giden yolda tüm çalışmalar hızla devam ediyor. Kısacası yıllardır yapılmayan işleri yapıyoruz. Ekiplerimiz bugüne kadar, 50 bin 750 metrekare kilit parke taşı, 6 bin metrekare bordür, 35 bin metrekare asfalt ve 148 adet aydınlatma direği dikmiştir.” dedi.

Temmuz’da  borç

Bitecek diye söz verdi

Başkan Topaloğlu, basın toplantısında Temmuz ayında belediyenin borcu kalmayacağını söyledi. Topaloğlu, “Borçları açıklamamdaki sebep, halkımızı bilgilendirmek içindir. Geçen sene 4 nisandan bu yılki 4 nisana kadar önceki belediye başkanı Mustafa Gül’ün özel kalemden harcadığı para 5 milyon 728 bin lira. Aynı dönemde ben 952 bin lira harcadım. Sadece özel kalemden yapmış olduğum tasarruf 4 milyon 775 bin lira. Daha önce yapılan ihalelere tek firma katılırken bizim dönemimizde en az 8 tane firma katılıyor. Bu, Kemer Belediyesi’nin artık güvenilir olduğunu gösteriyor. Kemer Belediyesi’nin 2020 Temmuz ayında hiçbir borcu kalmayacak. Ayrıca kasasında çok parası olur.”.

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı