Haber Detayı
14 Aralık 2019 - Cumartesi 20:35
 
Otelcilere seslendi MÜHÜRLERİM!
Antalya Valisi Münir Karaloğlu, dere yatakları ve çevreye atık atan otel işletmelerinin, ceza yazılmadan direkt mühürleneceğini söyledi.
GÜNDEM Haberi
Otelcilere seslendi    MÜHÜRLERİM!

Mavi bayrak ve çevre eğitim çalışmaları il değerlendirme toplantısı Vali Münir Karaloğlu başkanlığında gerçekleştirildi. Antalya Valiliği toplantı salonundaki toplantıya, Vali Münir Karaloğlu'nun yanı sıra İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Tevfik Altınay, İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, İl Sağlık Müdürü Ünal Hülür, Türkiye Çevre Koruma Vakfı (TUÇEV) yönetim kurulu üyeleri Cenk Bayaz, Ali Keleş ve TUÇEV Antalya Koordinatörü Lokman Atasoy katıldı.

MAVİ BAYRAK PROGRAMI

TUÇEV yönetim kurulu üyeleri Cenk Bayaz, TURÇEV'in, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca mavi bayrak programının Türkiye'de başlatması için 1993 yılında kurulduğunu söyledi. 300 üyesi bulunan TURÇEV'in mavi bayrak, eko okullar, okullarda orman bilinci, çevrenin genç sözcüleri, yeşil anahtar adında beş ana görevi bulunduğunu kaydetti. Antalya'nın dünyada en fazla mavi bayrağa sahip olan il olduğunu belirten Cenk Bayaz, Antalya'nın 202 mavi bayrağa sahip olduğunu ifade ederek, "Cumhurbaşkanımızın verdiği talimatla mavi bayraklı alanların sayıları ciddi derecede artacak çünkü mavi bayrak noktaları artacak" dedi

KURALLARA UYMAYANLARA SESLENDİ

Vali Münir Karaloğlu da atıklarını dereye boşaltıp çevreye zarar veren otel işletmelerinin ceza uygulanmadan direkt mühürleneceğini ifade etti. "Çevre korunmazsa insan da yok olur" diyen Vali Münir Karaloğlu, “Antalya çevresiyle para kazanan bir şehirdir. Çevre her şehir için önemlidir ama bizim için 10 kat daha fazla önemlidir. Sürdürülebilir yaşam içinde, turizm içinde, ticaret içinde, insan içinde, çevre önemlidir. Çevre bilincinin kazandırılmasına da anaokullarından başlamamız lazım" dedi.Türkiye'de çevre ile alakalı önemli projeler uygulandığına belirten Vali Karaloğlu, “Sıfır Atık Projesi çok ciddi bir farkındalık oluşturdu. Türkiye Çevre Koruma Vakfı'nın yapmış olduğu, 'Eko Okul' projesini 'Sıfır Atık' projesine entegre edelim" dedi. Vali Münir Karaloğu'na TUÇEV yetkilileri tarafından mavi bayrak hediye edildi.

850 bin ton muz tüketilen iç piyasanın 250 bin tonu Antalya’dan karşılanıyor. Yerli muzun ithal muzdan daha kaliteli ve lezzetli olduğunu belirten Antalya Valisi Münir Karaloğlu, ise turizmcilere çağrıda bulundu. Karaloğlu, “Bundan sonra hiç kimse tesisine ithal muz koymasın artık yerli muzumuz ithal muzdan daha kaliteli ve daha lezzetli” dedi.

EN BÜYÜK MUZ SERASI

Antalya’nın çok önemli bir kadim tarım şehri olduğunu vurgulayan Vali Karaloğlu, kentte son dönemde tropik meyvelerle ilgili çok önemli gelişmeler yaşandığını aktardı. Ziyaret edilen muz seralarının bir önemi olduğunu belirten Karaloğlu, “Antalya’nın şu anda 175 dönümlük yekpare en büyük serasını gezdik Burası sadece muz üretmiyor. Ürettiği muzu dünya standartlarında sarartma ve paketleme işlemini son derece çağdaş metotlarda gerçekleştiriyor” dedi.

ÇAĞRI YAPTI

“Artık Türk muzu belirli bir yere geldi" diyerek sözlerine devam eden Karaloğlu, Antalya’daki turizm tesislerine bir çağrıda bulundu. Karaloğlu, “Artık muz Antalya’nın çok önemli bir ekonomik girdisi haline geldi. Bunu görmemiz lazım. Belki 3-5 yıl sonra en az turizm kadar girdiyi biz muzdan sağlıyor olacağız. Buna herkesin hem tanıtım hem de tüketim noktasında destek vermesi lazım. Buradan özellikle Antalya’daki turizm tesislerine bir çağrı yapalım; bundan sonra hiç kimse tesisine ithal muz koymasın, artık yerli muzumuz ithal muzdan daha kaliteli ve daha lezzetli. Görüntüsü, kokusu her şeyiyle ithal muzdan daha kaliteli” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: (DHA) - Demirören Haber Ajansı Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı