Haber Detayı
08 Kasım 2019 - Cuma 14:37
 
Konaklama vergisi açıklanandan çok daha fazla
Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan görüşülerek TBMM’ye sevk edilen vergi düzenlemesinde, otellerde konaklayanlardan alınacak vergilerden toplamda 1.5 milyar lira gelir beklendiği açıklandı.
- Haberi
Konaklama vergisi  açıklanandan çok daha fazla

Ancak yapılan hesaplar, söz konusu tutarın bunun üzerinde olacağını gösteriyor. Yapılan hesaplamaya göre, toplanacak olan vergi açıklanandan çok fazla.

1.8 MİLYAR LİRA VERGİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre, 2018 yılında Türkiye’deki Bakanlık belgeli tesislerde toplam 144 milyon geceleme yapıldı. Bu gecelemenin 80 milyonu 5 yıldızlı otellerde, 35.5 milyonu 4 yıldızlı otellerde, 15 milyonu 3 yıldızlı otellerde ve 3.7 milyonu ise 1 ve 2 yıldızlı tesislerde yapıldı. Bu tesislerde konaklayanların yüzde 10’unun 12 yaş altı çocuk olduğu düşünülürse, sadece Bakanlık belgeli otellerdeki konaklamalardan, 1 milyar 815 milyon lira vergi toplanacağı görülüyor.

BELEDİYE BELGELİ TESİSLER

Kuşkusuz bu vergi sadece Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan belgeli tesislerden alınmıyor. Yılda ortalama 50 milyon geceleme yapıldığı düşünülen belediye belgeli tesisler de hesaba katıldığında rakam daha da yükseliyor. Bakanlık belgelilerin dışındaki tesislerden geceleme başına ortalama 6 TL alınacağı ve bu toplam gecelemenin yüzde 5’inin 12 yaş altı çocuklardan oluşacağı düşünülürse, buradan gelecek para da 282 milyon lira oluyor.

2.5 MİLYAR LİRAYA YAKLAŞIYOR

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan belgeli tesislerle belediye belgeli tesislerden elde edilecek konaklama vergisi toplandığında, ortaya aşağı-yukarı 2.1 milyar lira gibi bir toplam çıkıyor. Buna, kamp alanlarından alınacak geceleme başına 6 liralık konaklama vergisi de dahil değil. 2019 yılında Türkiye’ye gelen turist sayısındaki artışa paralel olarak toplam geceleme sayısının yüzde 15 dolayında artacağı düşünüldüğünde merkezi hükümetin kasasına gidecek paranın en az 2.3 milyar lira olacağı öngörülüyor.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı