Haber Detayı
20 Aralık 2019 - Cuma 21:39
 
Kemer markalaşacak
Kemer’in markalaşma noktasında STK’larla bir araya gelen Kaymakam Murtaza Dayanç, turistin ilçeye gelmesi için kent profili çizilmesi şartı getirdi.
GÜNDEM Haberi
Kemer markalaşacak

Kemer İşadamları Derneği (KEMİAD) öncülüğünde Kaymakam Murtaza Dayanç başkanlığında ilçenin markalaşması için yapılacak çalışmalar ele alındı. Kemer Belediyesi Şehit Ömer Halisdemir Meclis Toplantı Salonu'ndaki toplantıya, Kaymakam Murtaza Dayanç, Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, meclis üyeleri Ferhan Fidan, Hasan Ali Acar, Ramazan Kal, Kemer Yöresi Tanıtım Vakfı (KETAV) Başkan Yardımcısı Volkan Yorulmaz, Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Beykan Çizel, AÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Öğr. Üyesi Dr. Kezban Sönmez, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve turizmciler katıldı.

TURİZM POTANSİYELİ

Toplantıda, üniversitenin destekleriyle bilimsel ve sanatsal faaliyetlerin yapılması, Kemer'in markalaşması ve marka değerinin yükseltilmesi, turizm potansiyeli, daha fazla turist çekebilmek için yapılması planlanan projeler ve festivaller gibi konular konuşuldu.

SUALTI MÜZESİ

Kaymakam Murtaza Dayanç, Kemer'e gelen yaklaşık 4,5 milyon turistin büyük bir nimet olduğunu ve ülkeye önemli bir döviz girdisi olduğunu söyledi. Turizm konusunun çok geniş bir yelpazeye sahip olduğuna vurgu yapan Kaymakam Dayanç, “Şehir turizmine yönelmemiz lazım. İnsanların buraya gelebileceği kent profili ortaya çıkarmamız gerekiyor. Kemer'e sualtı arkeoloji müzesi yapılırsa Türkiye'de tek olacak. Çünkü Bodrum'daki kapanacak. Bu ses getirir ve ilgi çeker. Müze konusu belli bir noktaya geldi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sunuldu. Bakanlıkta inceleniyor. Kemer Belediyesi de imar plan revizyonlarını yapacak. Arkasından ihaleye çıkılacak. Ayrıca etnografya müzesi de yapılmalı" dedi.

DAYANIŞMA OLMALI

Kemer'i markalaştırması için projelerin geliştirilmesi gerektiğine değinen Kaymakam Dayanç, "Kemer'de Selçuklu Av Köşkü var. Buranın restorasyonu kabaca tamamlanmış durumda. Buranın çevre düzenlemesi yapıldıktan sonra av müzesi olarak kullanıma açılması planlanıyor. Selçuklu ve Osmanlı'nın tarihini anlatan otantik bir yer olacak. Buranın çevre düzenlemesi Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda. Buradan onay bekliyoruz. İşin takibindeyiz" diye konuştu.

ÇALIŞ TEPESİ'NE UÇAK

Tanıtım anlamında artık sosyal medyanın daha çok kullanılmaya başlanılmasına dikkati çeken Kaymakam Dayanç, “Kemer'de reklam faaliyetlerini güçlendirmek gerekiyor. İlçe merkezinde Çalış Tepesi var. Buraya gerçek bir uçak koyulabilir. Uçak kafe veya restoran olsun. Burada milyonlar fotoğraf çektirecektir diye düşünüyorum. Sadece burada fotoğrafım olsun diye gelenler olacaktır. Bu sayede Kemer'e daha fazla insan çekebiliriz" diye konuştu.

ULUSLARARASI FESTİVALLER

Kemer'de uluslararası festivallerin de yapılması gerektiğine inandığını anlatan Kaymakam Dayanç, “Kemer'de Phaselis Festivali yapılıyor. Bu sene onuncusu yapıldı. Gelecek sene bunu uluslararası yapalım. Uluslararası festivaller yapmamız lazım. Gastronomi, müzik festivalleri yapabiliriz. Uluslararası müzik festivali yapabiliriz. Dünyanın çeşitli ülkelerine ait müzik kültürlerini anlatan bir festival olabilir. Üniversite de destek verecek. Gastronomi sokağı yapılabilir" dedi. Toplantıda, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve meclis üyeleri de Kemer'de yapılması planlanan projeler hakkında görüşlerini bildirdi.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı