Haber Detayı
28 Ekim 2019 - Pazartesi 15:32
 
Kemer Marina’da neler oluyor?
Kemer Marina Müdürü Levent Tokaç tarafından keyfi işletme anlayışı nedeniyle 7 yıllık işletmesinden haksız yere çıkarıldığını iddia eden Sinan Koçal, “Aba altından sopa göstererek yönetmeye çalışanlarla hukuk savaşı veriyorum” dedi
GÜNDEM Haberi
Kemer Marina’da neler oluyor?

Kemer’in incisi konumunda Marina alanında 7 yıldır işletmecilik yapan Sinan Koçal, yaşadıklarını Kemer Kitle Gazetesi’ne anlattı. Hukuksuzluk yoluyla kafe işletmesi yerle bir olan Koçal’ın anlattıkları dudak uçuklatan cinsten… İşte Koçal’ın iddiaları:

İSTEDİĞİMİ ALIRIM, İSTEDİĞİMİ ÇIKARIRIM

Kemer Marina’da kafeniz vardı. Neden oradan çıkartıldınız?

Burası bir marina işletmesi. Mavi Yeşil diye bir grubun kiracısıyız. Birkaç kiracısı var ama hepimiz mutsuz ve yorgunuz. Burada keyfi bir yönetim sistemi vardır. Müdür ve yardımcısı ben istediğimi alırım istediğimi çıkarırım diyerek yönettiği için bunları yaşıyoruz.

İNSANLARIN CANI YANDI!

Elinizde kontratınız yok mu?

Var ama keyfi bir işletme anlayışı da var. Bütün kiracılar yönetimden yorgun. İşletmeciler yalnız, ‘aman ne olur ben emek verdim, yatırım yapmışım’ diye susuyor insanlar. Ben susmadım, kontratımız var. Kontratta da ‘istiyorsan dükkanı sana tahliye taahhüt’ garantisiyle imzalattırıyorlar. Her sene çıkartılma ile karşı karşıyasınız. Amaçları istediklerini yapabilmek. Ne zaman isterlerse o zaman çıkarabilmek için. İmzalamazsan ‘o zaman vermiyorum’ diyor. Aba altında sopa. Sonradan öğrendim hukukta tahliye taahhüttü ile kontrat aynı gün olursa hukuken olmadığı için ayak oyunları yaparak 3 ay sonra çağırıyor seni diyor ki; 3 ay sonra abi ya şunu da bir imzalayalım samimi şekilde diyor. Bu oyunlarla burada bir sürü insanın canı yanmıştır. Bu işletmecilerden biri de benim, hiçbir suçum yok. Orası bir batakhane idi. Bana verdiler. Ben gittim Kemer’in güzel Keyif Cafe’si yaptım. Ondan sonra Murat Yılmaz diye sevgili bir arkadaşımız var. Sevgili derken latife olarak söylüyorum. Buna verebilmek için, kabaca peşkeş çekebilmek için bana bir sürü hukuk savaşı verdiler, bilmem ne verdiler.

PARDON BİLE DEMEDİLER

Kaç yıldır işletiyorsunuz burayı?

7 yıl oldu. Son 2 senesini beni perişan ede ede… Çıkarmak için kavga gürültü. Hak etmediği halde beni icraya vermeler. 21 bin lira borcum varken 29 bin liraya icraya verip, ‘aaa pardon’ demeler. Çek verdim. Aynı zaman da çekimi tahsile koydum. Zaten ilişkimiz oradan koptu. Çekimi tahsile verdim diye. Senetleri yine icraya vermeler. Ticari ilişki bu durumda gerildi ve koptu. Sonrası malum. Marina Müdürü Levent Tokaç, “Bu işletmeyi sana vermeyeceğim” dedi. En son ben de “Tamam öyle mi?” dedim. Tahliye taahhüdünü hukuken olmasa bile uygula dediler. Yasal haklarım duruyor. Devam etmeyeceğim manasına gelmez.

YASAL HAKKIMI ARAYACAĞIM

Hala yasal olarak sizin mi?

Tabi yasal olarak geri alabilirim. Şu an değil onu bitirdiler ama. 150-200 bin TL gibi demirbaşı döktüm, yıktım, kırdım hepsini ve gitti. Yeniden hukuk savaşı vermek istiyorum daha doğrusu. Hak edersem alacağım ve devam edeceğim.

YAŞANANLARDAN PATRONUN HABERİ YOK

Anlattığınız yasal olmayan uygulamalara dur diyecek ya da kontrol mekanizması kuracak bir yönetim yok mu Marina’da?

Yönetim zaten kendi kendini yönetiyor. Patronun haberi yok zaten. Patron birkaç oteli olan kurumsal bir firmanın başı. Bunlardan haberi yoktur. Varsa bile Levent Bey halleder. Levent Topkaç herkese mavi boncuk dağıtabilen bir adamdır. Derviş Şahin adında bir de yardımcısı var. Birbirinin yakını. Bir de şöyle bir sorun var burada. Levent çocuğunu müdür yapmak istiyor. Derviş’te kendini müdür yapmak istiyor. Bunun kavgasının faturasını da biz ödüyoruz.

KİŞİYE ÖZEL YÖNETMELİK

 Başka ne gibi şikayetler var Kemer Marina’da?

Burada herkesin istediğine yaptırım uygulanıyor. Mesela marketi çıkartıyorlardı marka bir dönere vereceklerdi. Çocukla bir sürü uğraştılar. Kapı dışarı koyma gibi mesela. Sen bir çöp koyunca kıyamet kopuyor. Birine bakıyorsun ortalığı yakmış mesela. Uzatmış, genişletmiş. Kafalarına göre de hizmet veriyorlar. Mesela sen kendi sınırının dışına çıkamazsın diyor. Ama x firma taşıyor çıkıyor. Çivi çakamazsın diyor. Onun adına konuşmuyorum tabii ama Liman Market var onu yapamazsın, edemezsin diyorlardı. Sonradan öğrendik ki x bir döner firması orayı istiyormuş ondan o esnafı çıkarmaya çalışıyorlarmış ama sonra vazgeçtiler. İsteseydi çıkarırlardı çünkü tahliye taahhüdü imzalıyorsun. Kontrada göre de Euro olarak ödüyoruz. O da başka bir sorun.

6 İŞLETME VAR

Kaç işletme var Marina’ya bağlı?

6 işletme var, yan taraftakiler hariç. Teknelerle ilgili olanlar hariç. Keyfi uygulama açıkçası. Burada Sheakespeare var. McDonalds var. İki tane Qualista aldı. Boncukçu var 2 tarafta, hediyelik eşyacı. Kuaför var… Aynı zamanda asıl bunların işi teknelerin burada kiralık olması.

Neyi öne sürerek sizin işletmenizi Marina’dan çıkardılar?

Benimle çalışmak istemiyormuş. Orayı Yelken Kulübü’ne verecekmiş ki aynı zamanda ben Yelken Kulübü üyesiyim. Bir senedir kulüpten hiç haberim yok. Fırat Yılmaz denilen bir adam var Ahmet Özdemir ile birlikte amacı kulübü şarap evi yapmaktı. Amaçları burayı şarap evine çevirip, bir taşla iki kuş vurmaktı. Levent Tokaç ile Derviş Şahin böylelikle doğru söyleyen insandan kurtulmuş olacaktı.

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı