Haber Detayı
29 Aralık 2019 - Pazar 15:52
 
Kemer için fikriniz var mı?
Kemer İş Adamları Derneği öncülüğünde 'Kemer İçin Bir Fikrim Var' yarışması düzenlendi. İlçe için proje üretin çağrısı yapılan yarışmanın lansmanı gerçekleştirildi.
GÜNDEM Haberi
Kemer için fikriniz var mı?

Kemer İş Adamları Derneği (KEMİAD) ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla 'Kemer İçin Bir Fikrim Var' adlı yarışmanın lansman toplantısı yapıldı. Kemer Pastanesi’nde yapılan toplantıya KEMİAD Başkanı Rıza Sönmez, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Olympos Teleferik Genel Müdürü Haydar Gümrükçü, Prof. Dr. Rauf Yücel, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve KEMİAD üyeleri katıldı.

BAŞVURULAR BAŞLADI

“Kemer İçin Bir Fikrim Var” adlı düzenlenecek yarışmanın da lansmanında başvuruların 28 Şubat’a kadar devam edeceği yarışma kapsamında, vatandaşların Kemer’e katkı sağlayacağını düşündüğü projelerini sunmaları gerektiğinin altı çizildi. Yarışma kapsamında sunulan projelerden en iyi 5 proje sahibine çeşitli ödüllerin verileceği kaydedildi. Başvuruların, www.kemericinbirfikrimvar.com adresinden yapılabileceği belirtildi.

KONUŞULANLAR HAVADA KALMASIN

Toplantıda konuşan KEMİAD Başkanı Sönmez, “www.kemericinbirfikrimvar.com internet sayfasıdır. Bu bir fikir yarışması olup, Kemer için proje üretme platformudur. Kemer’le ilgili her yerde herkes tarafından bir şeyler söyleniliyor ve sonrasında konu öylece kalıyor. Bu fikirler ilgili yerlere ulaştırılsın diye böyle bir sayfa oluşturduk. Jüri heyetimizin bir kısmı Türkiye’de, bir kısmı da yurt dışında. Ortak bir whatsapp grubumuz var. Yarışma başladı. 28 Şubat’a kadar Kemer’le ilgili fikirlerini web sitemizden ya da mail adresimizden bizlere ulaştırabilirler.

BELDİBİ’DEN ÇIRALI’YA KADAR

Proje sahası Beldibi’nden Çıralı’ya kadar olan tüm bölge için geçerlidir. Bu başvurularda somut olan projeler 15 Mart 2020’de sayfamızda yayınlanacak. 31 Mart’ta ise ilk 5’e giren fikir açıklanacak.  Bu 5 projeden sonra biz jüri üyeleri toplanıp, değerlendirme yapacağız. Sonra fikirleri Kaymakamlığa, belediyeye ve ilgili makamlara teslim edeceğiz. Jüri başkanımız Prof. Dr. Rauf Yücel bu toplantıda yer almaktadır. Projemizin sponsoru, Kemer’in her zaman gurur duyduğu Olympos Teleferik’in Müdürü Haydar Gümrükçü’ye desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz.

KISITLAMA YOK

Projede bir kısıtlama getirmedik ilk etapta bütün önerilere açığız. Ama dereceye doğru giderken somut ve yapılabilirlik önem kazanacak. Kısıtlamalarla insanların şevkini kırmak istemiyoruz. Havuzu görüp ne kadar aynı ve ne kadar farklı fikirler geliyor görmek istedik.  Bu ilk toplantımız. Basının ve sosyal medyanın desteğiyle biz yüzlerce fikirlere ulaşmak istiyoruz. Bu Kemer’in projesi olduğu için biz Kemer’de olan bütün dernek ve STK başkanlarını bu toplantıya davet ettik.” Dedi.

JÜRİ BAŞKANI YÜCEL

Sönmez’den sonra söz alan Jüri Başkanı Rauf Yücel,Ben bu işten çok keyif alacağım. Yeni dostlar kazanacağım ve Kemer’e katkı sağlayacağım için çok mutluyum.” diye konuştu. Gümrükçü ise, şunları söyledi: Kemer için yapılan çok güzel bir şey. Biz bu tarz projeleri hep destekliyoruz. Biz Kemer’e gönül verdik. Değişimler kolayda olmuyor her zaman. Değişim zor oluyor ama çok da güzel gidiyor. “

KEMER’İN KARAKTERİ OLUŞMAMIŞ

30 yıldır turizmin içinde olduğunu kaydeden jüri üyesi Ekrem Bilici de, “Kemer’de çok fazla şey konuşuluyor ama sonrasında mazeretler oluşuyor ve sözde kalıyor. Bu yarışmanın altının doldurulması lazım. Projenin uygulanabilirliği önemli. Diğer turizm bölgelerine baktığımız zaman Kemer kan kaybeden bir yer. Ucuz misafirlerin geldiği bir noktadayız. Bunun sebebi bence siyasetçiler.  Tahtalı Teleferik iyi ki var. Kemer’in bir karakteri oluşmamış. Deniz kum güneş eyvallah ama her yerde var. Biz bütün projelerin sunumundan fizibilite raporlarına kadar altını doldurmamız lazım. Bu işin duyurulması da lazım. Ayakları yere basarsa bundan sonraki seneler daha iyi olur. “ şeklinde konuştu.

KUTU 1…

Jüri üyeleri

Doç. Dr. Hakan Öniz,  Prof. Dr. Osman Eravşar,  Prof. Dr. Nükhet Kardam,  Prof. Dr. Rauf Yücel, Necmettin Çakar,  Ekrem Bilici, Asım Şahin, Halil Mercanlı, Ceyda Öztosun,Kadir Kaya, Nagehan Elibol, Polat Dede, Tansel Akşit, Haydar Gümrükçü, Dinçer Sarıkaya, Ömürden Sezgin, İsmail Kıyar

KUTU 2…

Katılım Koşulları

Kemer’e fark yaratacak, cazibe kazandıracak, kimlik kazandıracak, çevremizi güzelleştirecek, yenileyecek, yerli ve yabancı turistleri buraya çekecek yaratıcı fikirleriniz var mı? 

Kemer şehrini çekim merkezi haline getirecek bir fikrin varsa seni bekliyoruz.

Sen Kemer'i Uçur Bizde Seni Uçuralım.Yarışmaya katılacak fikir ve projelerin uygulanabilirliği esastır. Fizibilite karşılığı açıklanmayan fikirler değerlendirmeye alınmayacaktır.

Yarışmacıların 18 yaşından gün almış olması, fikir ve projelerin özgün olması gerekmektedir. Her bir başvurunun özgün olduğu ve kopya olmadığı kabul edilecek olup  sorumluluk başvuru sahibine aittir.

KUTU 3…

Değerlendirme

Değerlendirmeler her bir jürimiz tarafından 3 ana kriter olan özgünlük, Kemer için yaratıcı fikir, Uygulanma kolaylığı başlıklarında 100 üzerinden değerlendirilecektir. Toplam puanlara göre sıralama yapılacaktır.

Yaşı 18'i doldurmayan yarışmacıların başvuruları ile fizibilite açıklaması olmayan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

İlk Elemeleri geçen yarışmacılar için yeniden gerekirse yeni ilave edilecek jürilerle birlikte yeniden değerlendirmeye alınacak olup ilk elemelerde alınan puanlar geçerli değildir.

Kutu 4…

Yarışma Takvimi

Yarışmacılar 28 Şubat 2020 Tarihine Kadar Başvuracaklar.

Jüri 15 Mart 2020 Tarihinde  elemeleri geçenleri sitede açıklayacak.

31 Mart 2020 tarihinde  ilk 5'e girenler açıklanacak. 

İlk 5 arasında dereceye girenler

4 Nisan 2020 tarihinde açıklanacaktır.

 

KUTU 5…

Ödüller

Yarışmada İlk 5’e girenler ödüllendirilecektir.

 Birinciye  3 gece konaklama ödülü

İkinciye 2 gece konaklama ödülü

Üçüncüye 1 gece konaklama ödülü

Dereceye girenlere ve 4. ve 5. ye 2 kişilik Olympos Teleferik Turu ödül verilecektir.

Ayrıca sürpriz ödüllerimiz olacaktır. 

 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı