Haber Detayı
08 Aralık 2019 - Pazar 20:06
 
Kemer’e 327 milyon liralık kaynak
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 'Turizm Yatırımcılarına Kamu Taşınmazı Tahsis Şartnamesi 2019/1' kapsamında daha önce duyurusunu yaptığı Afyonkarahisar ve Antalya'daki kamu taşınmazlarına yapılan başvurular için sosyal ve teknik altyapıya katılım amaçlı müzakereler gerçekleştirildi.
GÜNDEM Haberi
Kemer’e 327 milyon liralık kaynak

Kültür ve Turizm Bakanlığında Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan başkanlığındaki müzakerelerde, bu arazileri Hazineden 49 yıllığına kiralayan firmaların, bölgedeki altyapı yatırımlarına katkı için bakanlığa ayrıca ödeyeceği miktarlar belli oldu. Müzakereler sonucunda turizm bölgelerinin altyapısında kullanılmak üzere toplamda 328 milyon lira kaynak sağlandı.

KATKI BEDELLERİ TURİZM ALTYAPISINA

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan, müzakereler öncesi yaptığı açıklamada, 'Turizmi Teşvik Yasası Kamu Taşınmazlarının Turizm Yatırımlarına Tahsis Yönetmeliği' gereği, kamu taşınmazlarını turizm yatırımları için yatırımcılara tahsis ettiklerini söyledi. Alpaslan, “Arıtma, çöp toplama tesisleri yapılması, bölgenin altyapı sorunlarının giderilmesi için bu kaynaklar kullanılmaktadır. Bu kaynakları turizmin geliştirilmesi için değerlendirmekteyiz" dedi. Kamu taşınmazları içinde turizm tahsis raporuna konu olan yatırımları resmi gazete ve 3 büyük gazetede yayımladıklarını sözlerine ekleyen Alpaslan, Afyonkarahisar'da termal tesis yapılması için bir, Kemer İlçesi’ne bağlı Göynük, Çamyuva ve Tekirova mahallelerinde 5 yıldızlı turistik tesis için birer olmak üzere toplam 4 kamu taşınmazına yapılan başvuruları müzakere edeceklerini söyledi.

MÜZAKERELERE 7 FİRMA KATILDI

Müzakereye, Afyonkarahisar'da termal tesis yapımı için katılan tek firma 600 bin, Kemer Tekirova'da otel yapımı için katılan tek firma ise 41 milyon müzakere bedeli ödedi. Antalya Kemer Çamyuva için katılan 3 firmadan, 200 milyon 500 bin lira ödeyen firma, Antalya Kemer Göynük için katılan 2 firmadan, 86 milyon lira ödeyen firma müzakereyi kazandı.

 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı