Haber Detayı
08 Kasım 2019 - Cuma 17:15
 
‘İmar planının siyaseti olmaz’
Basın toplantısı düzenleyen AK Parti Kemer İlçe Başkanı İsmail Selami Minta, “İtirazlar nedeniyle ilgili bakanlıklarla görüşmeleri tamamladık. Tekirova’da sanayi alanının yeşil alana çevirdik ve halkımızın ortak kullanım alanına açtık. Çünkü bizim zihniyetimizde vatandaş mağduriyeti söz konusu olamaz. İmar planının siyaseti olmaz” dedi
GÜNDEM Haberi
‘İmar planının siyaseti olmaz’

AK Parti Kemer İlçe Başkanı İsmail Selami Minta, ilçe binasında basın toplantısı düzenledi. Önemli açıklamalarda bulunan Başkan Minta, Tekirova’da vatandaşın mağduriyetinin giderilmesi adına sanayi arsasının yeşil alana çevrildiğini duyurdu. Minta, Tekirova’nın son imar planlarının Kemer Belediyesi’ne gönderildiğini söyledi.

 

GÜNDEM TEKİROVA

Başkan Minta açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “İlçemizin Tekirova, Göynük, Beldibi gibi mahallelerinde imar problemleri vardı. Biz bunların takipçisi olduk. Tekirova’da 2012 onanan imar planı iptal edilmişti. Ondan sonra mahkeme kararına uygun olarak yeni plan düzenlenip, dönemin belediyesi tarafından bakanlığa gönderilmişti. Bakanlık onayının ardından yeni plan askıya çıkartıldığında vatandaşlarımız itirazlarını yapmıştı. İtirazların ardından konuyla ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanımız ile 7 ay önce görüşme yaptım. Konuyu ele aldığımız zaman imar planlarının ivedilikle bitmesi gerektiğini bu işin siyaseti olamayacağını vatandaşlarımızın mağdur olduğunu kendisine ilettik. Kendisi de bu konuda daha titiz davranıp, hemen bitmesi için ele aldıracağına dair söz vermişti. Tekirova imar planı bitti ve geçen hafta itibariyle Kemer Belediyesi’ne gönderildi.”

 

HALKIN ORTAK KULLANIM ALANI

Tekirova imar planında daha önce küçük sanayi alanı oluşturulduğunu hatırlatan Başkan Minta, “Sanayi Bakanlığımızın yatırımıyla ilçemizde sanayi yapılmıştı. Şimdi tekrar sanayi yapılıyor. Büyükşehir Yasası’ndan dolayı birleşmeden önce Tekirova mahallemize 2 bin 400 m2’lik alana sanayi alanı konmuştu. Ancak söz konusu sanayi alanı bütünlüğü bozacağı görüşü vatandaşımızdan geldiği için durumu bakanlığımıza bildirdik. Talepler değerlendirildi ve sanayi alanını yeşil alana döndürttük. Bunu da Kemer’de sanayi anlamında bütünlüğün sağlanması açısından yaptık. Şimdi Tekirova belediyemiz 2012 yılındaki mahkemenin bozmuş olduğu karara istinaden çok şükür nihayete erdi” diye konuştu.

SIRA GÖYNÜK’TE

Şimdi sıranın Göynük’e geldiğinin altını çizen Başkan Minta, itirazları yakından takip ettiğini bu nedenle Ankara’da konuyu masaya yatırdığını ifade etti. Başkan Minta, Göynük’teki imar planlarıyla ilgili olarak şunları kaydetti. “Şimdi aynı şekilde Göynük’te de 2005 yılında onaylanan imar planı mahkeme kararıyla iptal olmuştu. Karara istinaden yeni imar planı yapılıp, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na gönderilmişti. Bakanlığın çalışmasından sonra tekrar vatandaşların itirazlarını ele almak için plan bakanlığa gitti. Şu anda bakanlıkta son çalışmalar yapıyor. İnşallah o da kısa bir süre içerisinde onanıp, ilgili Kemer Belediyesi’ne gönderilecek.”

 

BELDİBİ’NDE SON DURUM

Beldibi’nde yıllardır bitmek bilmeyen imar sorunlarından da söz eden Başkan Minta, “İlçemizin en sıkıntılı mahallelerinden biri Beldibi. Burada da yıllardır bir türlü çözülemeyen imar sorunları var. Hatta mülkiyet sorunları var. Bu noktada 2B arazilerinin satışı ile alakalı yol alındı. Şimdi orman ile uyum sorunlarıyla ilgili çalışmalarımızı başlattık. Şu an Beldibi’nin de en azından imarı olsun diye mücadele ediliyor. Bu yıllardır süre geliyor ama şu an Kültür ve Turizm Bakanlığı görüş sormuş, bekleniyor. Biz de konuyu birebir takip edeceğimizi söyledik. Haftaya bu konu ile ilgili Ankara’da görüşme yapacağız. 3 ay gibi süre içerisinde Beldibi’nin imar planı da bakanlığımız tarafından onanıp, Kemer’e gönderilecektir” dedi.

 

EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR

Bunlar 2- 3 aylık meseleler değil. Yıllardır var olan sorunlar. Ben bu dönem içerisinde imar ile ilgili en küçük çizik atmış olanlara, belediye başkanı olur, çalışanı olur herkese şahsım ve Kemerli hemşerilerimiz adına teşekkür ediyorum. Biz yapılan hizmete teşekkür etmesini de biliriz ama yanlışın karşında dimdik durmasını da biliriz. Bizim siyaset anlayışımız budur. Bundan sonra da aynı şekilde devam edeceğiz. Kemer’de yıllardır sıkıntı yaşanan vatandaşların arsalarıyla alakalı paftaların üzerinde sıkıntılar vardı. Vatandaş evini yapmış oturuyor ama paftada arazisi başka bir yerde gözüküyor. Bu da elektrik ve su aboneliklerinde birçok sıkıntıyı beraberinde getiriyordu. Yaklaşık bir yıldır bu konuyla ilgili görüşmelerimizi sürdürüyorduk ve şu anda 22A sınır çalışmaları Kemer’de başladı. İnşallah önümüzdeki yıl içinde bu da nihayete erişecek. Kemerliler de bu dertlerden kurtulmuş olacak” şeklinde konuştu.

 

KEMER’İN TEMEL SORUNLARI

Kemer’in sorunlarını çözmek adını yaptıklarını ve yapacaklarını dile getiren Minta, “Her zaman dile getiriyoruz, Kemer’in temel sorunları var diye… Bu sorunlarla ilgili iki yıldır gece gündüz çalışıyoruz. Zaten birçok konu da nihayete ulaştırdık. Birçoğu da şu anda programa alında veya çalışmaya başladı. İnşallah önümüzde ki dönemde sorunlarından arınmış daha iyi bir Kemer için çalışmalarımız devam edecek. Şimdi yine ilçemizde her zaman gelen yerli yabancı turistler olsun, yaşayanlar olsun günübirlik alanlarla ilgili hem piknik, hem de denize girme noktasında şikayetler alıyoruz. Yaklaşık bir yıl önce Kültür ve Turizm Bakanlığımızla görüşme yaptık. Örnek olarak Bodrum’da, Çeşme’de bakanlığımız tarafından yapılan alanları inceledik. Dün de Yatırımlar Genel Müdürümüzle görüştüm. Kısa zaman içerisinde gelip, yerinde inceleme yapacaklar. Bundan sonra gelen misafirlerimizin hem deniz, hem piknik için en az iki Kemer’e yakışır günübirlik alan yaptırmak için çalışıyoruz. Yani uzun lafın kısası Kemer’in bütün sorunlarının takipçisiyiz. Dediğim gibi daha yaşana bilinir Kemer yaratmak için iktidarın temsilcileri olarak üzerimize ne düşüyorsa bugüne kadar yaptık ve yapmaya devam edeceğiz” dedi.

 

EĞİTİME TAM DESTEK

Eğitime tam destek verdiklerini söyleyen Başkan Minta, konuyla ilgili olarak şunları kaydetti: “Eğitim olmazsa olmazımız. Göreve gelir gelmez karışımızda bir okul vardı, biliyorsunuz FETÖ okulu diye tabir edilen… Burası daha önce Adliye binası için tahsis edilmişti. Tabi Aslanbucak mahallemizde de ciddi bir okul sıkıntısı vardı. Hiç vakit kaybetmeden girişimde bulunup, burayı Milli Eğitim Bakanlığımıza tahsisini yaptırmıştık. Çeşitli nedenlerden dolayı geçen yıl bu okulu öğrenime açamamıştık. Ama bu yıl işi biraz daha sıkı takip ettik. Sayın Valimiz Münir Karaloğlu okulun tadilatı noktasında Kemer Belediyesi’ne talimat verdi. Bizi de aradılar biz de her türlü yardıma hazırız dedik. Sınıfların boya, badana lavabo değişimi, elektrik hatlarını belediye üstlendi. Kendilerine teşekkür ediyorum. Önümüzdeki ayın 15’inde ara dönemde Rüştü Tuncer Ortaokulu öğrencileri buraya taşınacak. Hem o okulu rahatlatmış olacağız, hem de öğrencilerimiz daha iyi ortamda eğitim alacak. Hükümet Konağı ve Adliye binasının yerleri hazır, projelendirme çalışması yapılıyor. 2020 yılı programına aldırmaya çalışıyoruz, inşallah önümüzde ki yıllarda bu ikisine kavuşturmuş olacağız.”

EN BÜYÜK SORUN İLGİSİZLİK

“Kültür ve Turizm Bakanlığı Türkiye’de genelinde turizm alanlarıyla ilgili planlama yapıyor. Bu konularınların geç ilerlemesinin sebebi, ilgisizlik. Söz konusu belediyeye bakanlık bir görüş soruyor. Bakıyoruz, 1 yıl geçiyor hatta 2 yıl geçiyor görüş bakanlığa bildirilmiyor. Bakanımızla bu konuyu 1,5 saat bakanımızla konuştuk. O da aynı şeyi söyledi. Evet yerel de iktidar değiliz ama bir 5 sene vatandaşı bekletmek gibi bir lüksümüz olamaz. Üzerimize düşeni yapalım bu planları hızlandıralım. Biz bunu takip ediyoruz. “

YANLIŞ MECRALARA DÖNENLER OLDU

“Üniversite çok popüler bu günlerde. Üniversite gibi konularda herkesin bir uzmanlık alanı var. Bu da bizim konumuz. Biz üniversite nereye yapılacak dersek oraya yapılacak demiştik. Ama farklı yollara sapanlar oldu. İşi farklı mecralara çekenler oldu. Konu bizim dediğimiz noktaya geldi. İnşallah üniversite de bizim tabelayı astırdığımız bina da hizmet vermeye başlayacak. Bunun daha detayları var tabii ki ama elimize raporlar geçsin, açıklayacağım. Ancak hiç hoş olmayan şeyler yaşadık. Doğru olanı yaptığımıza inanıyorduk ve aynı dediğimiz noktaya herkes döndü. Yani biz başında planladığımız gibi iş devam ediyor.”

 

 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı