Haber Detayı
17 Kasım 2019 - Pazar 21:28
 
CHP’yi sürpriz mi bekliyor?
- Haberi
CHP’yi sürpriz mi bekliyor?

Tarihi şimdilik belli olmamakla birlikte, muhtemelen Ocak ayı içinde bir yerlerde CHP’nin Kemer İlçe Kongresi yapılacak. Partinin ilçe kongreleri için koyduğu takvim bunu söylüyor. Malumunuz CHP Kemer’de iki başlılık hakim. Bir yanda DSP’den kazanan belediye başkanı Necati Topaloğlu’nu destekleyen ve onunla birlikte hareket eden mevcut ilçe başkanı Hüsnü Ünal; diğer yanda ise CHP’den aday gösterilen, ama kazanamayan Mustafa Gül’ün partiye ektiği tohumlar… Özellikle belediye meclisindeki CHP grubu… Bunun üzerine bir de geçen kongre öncesinde oy hakları silinen, ama bu kongrede oy kullanmaları üzerinde hiçbir engel kalmayan Gül’ün, partiye kaydettiği üyeleri ekleyin. Tablo aşağı yukarı böyle…

 

CHP grubu Gül’ün kontrolünde

Gül’ün listesinden meclis üyesi seçilen Kemer’in tanınmış CHP’lilerinden Hasan Ali Acar ilk günlerde istifa edip DSP’ye geçti malumunuz. En önemli gerekçesi ise Gül tarafından belirlenen listedeki diğer isimlerle çalışma şansının olmamasıydı. Gül’ün hakimiyetindeki CHP’nin meclis grubu ile partinin ilçe yönetimi arasında uçurum var. Gül’ün grubu ilçe başkanının sözünü dinlemiyor. Doğal olarak da grup kararı alınamıyor. Acar da böyle bir cenderenin içinde olmamak için istifa etti. Yani listedeki en CHP’li isim şimdi DSP’de… Çoğu sağ tandanslı, hatta eski Ülkücü isimler de CHP’nin meclis grubunu oluşturuyor. Bu durumda akıllara gelecek ilk soru şudur: Kemer’de CHP’yi kim temsil ediyor?

 

İlçe başkalığını niçin isteyebilir?

Kongre kulislerinden Hüsnü Ünal’a karşı Mustafa Gül’ün eski ilçe başkanı Erdem Cesur’u çıkartacağı konuşuluyordu. Kulislerde Erdem Cesur ismi dolaşmasına rağmen Mustafa Gül herhangi bir isim dile getirme konusunda son derece ketum davranıyor. “Bakarız” demekle yetinen Gül’ün aklında başka bir hesap mı var? Bu konuda tevatür muhtelif, ama en tazesi Gül’ün kendisinin ilçe başkanlığı düşündüğü şeklinde… Kemer’de yıllarca belediye başkanlığı yapmış birisi ilçe başkanlığı koltuğuna oturur mu? Normal şartlarda böyle bir şey olmaz. Belediye başkanı gidip de ilçe başkanlığı yapmaz. Fakat Gül’ün bu koltuğa ihtiyacı var. Birincisi CHP’yi kendi hedefleri noktasında şekillendirmek için ihtiyacı var; ikincisi de bir tür iade-i itibar istiyor. Çünkü seçim kaybetmiş bir belediye başkanı olduğu için CHP trafiğinin içinde yer alamıyor. Başta Muhittin Böcek olmak üzere, CHP’li belediye başkanlarının bir kısmıyla da sıkıntıları var. CHP ilçe başkanlığı Mustafa Gül’e yeniden ortada görünme, bazı belediye başkanlarının karşısına dikilebilme, ‘ben de varım’ diyebilme olanağı sağlayacak. Bu yüzden istiyor olabilir.

Kaynak: () - İdris Özyol Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı