İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Phaselis
Phaselis
İYİ Parti’yi temsil etti
İYİ Parti’yi temsil etti
Haber Detayı
29 Kasım 2019 - Cuma 21:19
 
CHP kongresi bol düğümlü
- Haberi
CHP kongresi bol düğümlü

Kongre sürecine giren CHP Kemer iki gücün yarışına sahne oluyor. Eski belediye başkanı Mustafa Gül’le yeni belediye başkanı Necati Topaloğlu taraftarlarının yarışı. Bu yeni bir yarış da değil zaten. CHP’nin eski ilçe başkanı Umut Güneş ve yakın arkadaşı meclis üyesi Hasan Ali Acar Kemer’de en baştan beri Mustafa Gül karşıtı kitlenin liderliğini yapıyordu. Mevcut İlçe Başkanı Hüsnü Ünal da bu ekibin bir parçası… Bu ekibe Topaloğlu taraftarları demek haksızlık olur. Topaloğlu etrafında birleşme çok yakın tarihteki siyasi konjonktürün bir yansıması. Oysa Umut Güneş ve arkadaşları Kemer’de uzun süredir bir siyasi mücadele veriyorlar. Öyle ki geçmişte ilçe kongresi kazanan bu ekibin zaferi dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’ı bile cesaretlendirmiş, CHP üzerindeki Baykal hakimiyetini gerileten önemli bir viraj olmuştu. Yani söz konusu ekibin siyasi arka planı epey eskilerden geliyor.

 

CHP’de hesaplaşma kongresi

 

Mustafa Gül de eski bir CHP’li. Fakat Baykal kendini aday göstermeyince gidip MHP’den aday olan ve belediye başkanı seçilen bir isim… Başkanlığının son yıllarında CHP’ye dönmeye çalıştığında karşısında Umut Güneş ve arkadaşlarını buldu. Çünkü onlar belediye başkan adaylarını seçmişti: Necati Topaloğlu… Mevcut ilçe yönetimi de Topaloğlu’nun aday yapılmasını isteyen isimlerden oluşuyor. Tabii Topaloğlu CHP’den aday gösterilmeyip DSP’ye geçince işler karıştı. Topaloğlu’nun adaylığını destekleyen ekip CHP’nin başında, kendisi ise DSP’den belediye başkanı… Ortada bir başarı var. ‘Topaloğlu aday gösterilsin’ diyen ekip haklı çıktı, ama kazanan da DSP oldu. CHP’nin adayı ise yenildi. Şimdi yenik aday Gül ile başkan seçilen Topaloğlu’nun destekçileri CHP üzerinden hesaplaşacak.

 

İki başlı bir parti görüntüsü

 

Bir önceki kongrede Gül’ün parti üyesi yaptığı isimlerin çoğu, yapılan itiraz nedeniyle mahalle seçimlerinde oy kullanamamıştı. Bu isimler şimdi oy kullanıyor. Seçim ofisini açık tutan Gül’ün etrafındaki ekip de harıl harıl çalışıyor. Kongrenin sonucu CHP’nin Kemer’deki en az iki yıllık geleceğini şekillendirecek. Gül ekibi kazanırsa Topaloğlu’nun karşısına muhalif bir CHP çıkacak. Topaloğlu ekibi kazanırsa da CHP ılıman bir çizgide yoluna devam edecek. Fakat CHP’nin belediye meclis grubu Gül’ün elinde… O nedenle ilçe yönetimi ayrı havadan, meclis grubu da Gül’ün güdümünde yol alacak. Yani iki başlı CHP görüntüsü devam edecek. İşte Kemer kongresi bu nedenle bol düğümlü… Düğümü kimin çözeceği ya da çözmeyeceğine göre konuşacağız.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı