Haber Detayı
01 Kasım 2019 - Cuma 21:21
 
1100 imar denetçisi göreve başladı
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, imara aykırı ve kaçak yapılarla mücadele kapsamında Bakanlık bünyesinde görev alacak yeni 1100 imar denetçisinin göreve başlaması dolayısıyla Kemer’deki bir otelde düzenlenen programa katıldı.
GÜNDEM Haberi
1100 imar denetçisi göreve başladı

Hızlı nüfus artışı nedeniyle şehirlerde iklim değişikliği, çevre kirliliği, kimliksiz mimari, ulaşım problemleri ve çarpık yapılaşma gibi derinleşen sorunlar yaşandığına işaret eden ve tüm dünyada bu sorunlar için çözüm arandığına vurgu yapan Bakan Kurum, şöyle devam etti: "Bugün ihtiyacımız olan şey medeniyetimizin değerlerine uygun, mahalle kültürünü yaşatan, az katlı, yatay şehirleşmedir. Denizden kot alma sürecini başlattık. Artık, arazilerde en düşük kottan kot vermek suretiyle de o bina yükseklilerinin de ön görmediğimiz yeni alanların çıkmasına da açıkçası müsaade etmiyoruz. Bu şehircilik vizyonumuzu gerçekleştirme yolunda; imar disiplinimizi yeniden tesis etmek zorundayız, imar uygulamalarını sıkı bir şekilde takip etmek zorundayız. İnşallah bunu da sizlerle birlikte yapacağız. Şu anda 1100 olan imar denetçi sayımızı sizlerle birlikte 2100'e çıkartmış olacağız ve bu sayede inşallah 2100 denetçimizi şehirlerimize yapı yoğunluğuna ve deprem riskine göre 81 ilimizde görevlendireceğiz."

'GEREKLİ TEDBİRLERİ ALDIK'

İstanbul'da 100'ün üzerinde, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Muğla gibi metropol ve kaçak yapılaşmayla ciddi anlamda mücadele eden şehirlerde de şehrin ihtiyacına göre denetçiler olacağını aktaran Bakan Kurum, her an, 7/24 sahada olarak yeni ve muhtemel kaçak yapılaşmalara asla göz açtırmayacaklarını aktardı. Yapılan denetimler neticesinde imar barışına aykırı 4 bin kaçak yapı tespit ettiklerini vurgulayan Bakan Kurum, şöyle konuştu: "423 yapının yıkımını gerçekleştirdik. Yine imar barışı kapsamında tüm Türkiye'de 3 milyon 122 bin yapı kayıt belgesi düzenledik. Bu belgelerden 9 bin 300'ünü imar barışına aykırı olmasından dolayı iptal ettik. 3 bin 300 yapının da yıkımını gerçekleştirdik. Her iki alanda da kaçak yapılaşmayla mücadelemiz aralıksız devam ediyor.”

 

Kaynak: (DHA) - Demirören Haber Ajansı Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı